Hatay’da Köpekbalığı ve Vatozlar Korunacak

Doğa ve Bilim Derneği, İskenderun Teknik Üniversitesi işbirliği ve Turquoise Coast Environment Vakfı’nın desteğiyle Samandağ kıyılarında köpekbalığı ve vatoz türlerinin korunması projesi başlattı.

İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Turan, proje kapsamında Samandağ bölgesinde “vatoz tarlası” olarak adlandırdıkları bir alan tespit ettiklerini belirtti. Bu bölgenin özellikle koruma altındaki köpekbalığı ve vatoz türlerine ev sahipliği yaptığını ve bu türlerin üremesi, beslenmesi ve yaşamını sürdürmesi için kritik bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Turan, bu türlerin yaşamını tehdit eden faktörleri minimize etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Ayrıca, bölgenin balıkçılığa kapatılması için deniz koruma alanı oluşturma çalışmaları yürüttüklerini ifade eden Prof. Dr. Turan, bu konuda ilgili bakanlıkla işbirliği içinde olduklarını belirtti ve yakın gelecekte bu bölgeye yönelik çalışmaları tamamlamayı umduklarını dile getirdi. Turan ayrıca, lagos ve orfoz gibi önemli balık

Uluslararası anlaşmalarla tüm Akdeniz genelinde 2030 yılına kadar yüzde 30’luk deniz koruma alanı oluşturma hedefleri olduğunu belirten Prof. Dr. Turan, İskenderun Körfezi’ne deniz çayırı getirme çalışmalarıyla ilgili olarak da bilgi verdi. Deniz çayırlarının deniz ekosistemi için önemini vurgulayan Turan, bu ekosistemlerin balıklar için koruma alanları oluşturarak popülasyonların artmasına katkı sağlayacağını ve iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılmasına yardımcı olacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir